De flesta företag har idag mängder med kundinformation i en uppsjö av olika mer eller mindre komplicerade IT-system. Ofta finns även viktig kundinformation hos affärspartners och i många externa system. Sociala medier kan också vara en relevant informationskälla.
Detta leder till att informationen är svår att nå, vid rätt tillfälle för rätt person. När era kunder söker kontakt med er i olika kanaler, är det naturligtvis viktigt att ge korrekt, snabb och professionell information och service. Men ni har nu också ett gyllene tillfälle att berätta om andra produkter och tjänster. Ett relevant erbjudande för just den specifika kunden.
Detta har vi ju hört förut… Datawarehouse, CRM, Business intelligence, Big Data, integration, är begrepp som flyger runt och som IT-företag slängt sig med i brett spektra. Löser det problemet, eller skapar vi bara nya?
Ni behöver inte fler nya system. Med hjälp av den information ni redan har kan ni med vår lösning skapa en komplett 360°-vy av era kunder som effektivt hanterar inkommande kunddialog men också relevant rådgivning av fler produkter och tjänster i samma samtal.
Under detta webinar får ni lyssna på (webinaret är på engelska):
Jonas Ridelius Lösningsarkitekt från Lemontree med lång erfarenhet av lösningar inom informationshantering.
Thierry Kieffer från Exalead berättar om hur en stor finansaktör i Europa gjort för att hantera sin kunddialog med hjälp av ett nytt smart sätt att arbeta med IT för att effektivisera sin kundkontakt samt höja kundupplevelsen i dialogen med kund.
Tid: Tisdag den 6 oktober kl 10.00-10.45
För mer information kontakta christine.sandmark@lemontree.se eller ring 070-751 69 08.