
Välkommen till Lemontree, Mathias!
Berätta vad är din roll hos oss och vad kommer du att arbeta med?
Jag börjar som konsult i Life Science-teamet och hamnade direkt på uppdrag hos kund. Där kommer jag att jobba som Business Analyst inom deras Operations IT-avdelning, med fokus på system och plattformar inom tillverkning och produktion. Rollen kommer att innebära en blandning av kravställning, koordinering och projektledning, men också ett tekniskt arbete där jag får utforska och utvärdera olika plattformar och lösningar.
Du har ju en bakgrund inom Life Science…hur ser den ut, och vad har format dig mest?
Stämmer! Jag har de senaste två åren jobbat med digital lösningar på systemintegratörssidan. Under den tiden har jag jobbat mycket i gränslandet mellan IT och OT med exempelvis MES/PCS-integration, utvecklat elektroniska batchrapporter, MES/LIMS-integration samt administration och driftsättning av IT/OT-infrastruktur. Det som har format mig mest är nog att få arbeta nära både produktionsprocesserna och de tekniska systemen, och att se hur system som MES, PCS och övrig IT/OT-infrastruktur hänger ihop i praktiken.
Vad är det som verkligen driver dig inom ditt område och vad ger dig energi på jobbet?
Att få lära mig samt tillämpa ny teknik i såväl nya som gamla system för att i slutändan förbättra komplexa processer och flöden. Jag får energi när jag tar mig an och klarar utmaningar som innebär att jag lär mig nya saker – ännu bättre när jag får dela kunskap och erfarenheter med kollegor och lösa något tillsammans som ett team.
Vi vill såklart lära känna dig utanför CV:n också! Vad gör du när du inte jobbar?
På fritiden blir det mycket träning. Jag tycker om löpträning, men på senare tid har jag även råkat bli med landsvägscykel, så det blir förhoppningsvis lite sånt innan höstmörkret kommer ikapp oss. Annars har jag också ett intresse för elektronisk musik!
Vad gjorde att du valde just Lemontree som din nya arbetsplats?
Det som gjorde att Lemontree kändes rätt var såklart att jag fick ett mycket gott intryck av alla jag träffade under intervjuerna. Men det som stack ut lite extra var den entreprenöriella andan och möjligheten att få ta plats med egna idéer och initiativ och vara en del av att driva verksamheten framåt. Det som lockade mig allra mest var dock möjligheten att jobba med och ta del av kompetensen hos kollegor som är experter på den typ av system och teknik som intresserar mig.






